Czy wiesz, że kolagen w młodym organizmie ulega systematycznej odbudowie i podmianie w ilości 3 kg w ciągu roku? Z czasem jednak zdolność odtwarzania włókien kolagenowych zanika. Już po 25. roku życia w organizmie zaczyna się zmniejszać jego ilość, po 50-tce następuje gwałtowny spadek kolagenu. W wieku 60. lat nasz organizm przestaje go syntetyzować.
Przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się jak dostarczyć kolagen do organizmu Dowiedz się, jak możesz pomóc utrzymać swoje stawy, kości i mięśnie w dobrej kondycji.
Przede wszystkim musisz wiedzieć, czego potrzebuje twój aparat ruchu. Zarówno stawy, kości, jak i mięśnie wymagają odpowiedniego odżywienia i nawodnienia. O diecie opowiemy w dalszej części artykułu. Na temat wody nadmienimy tylko – ponieważ prawdopodobnie świetnie o tym wiesz – iż należy dostarczać organizmowi codziennie minimum 1,5 litra płynów. Kolejną ważną sprawą jest umiarkowana aktywność fizyczna, nieobciążająca stawów.
Polecane są spacery, nordic walking, pływanie oraz spokojne ćwiczenia – takie formy aktywności stymulują produkcję kolagenu w organizmie. Ponieważ stawy nie lubią zbytniego obciążenia, ważne jest utrzymywanie prawidłowej wagi ciała – dodatkowe kilogramy nie są nam do niczego potrzebne. Wracamy więc do ruchu – każda osoba w jesieni życia powinna zażywać regularnej dawki ruchu, oraz do diety – prawidłowe odżywianie jest nieco bardziej skomplikowane, dlatego skupimy się na omówieniu tego tematu.
Jakich składników odżywczych potrzebują nasze stawy, kości i mięśnie? Gdzie ich szukać?
Kolagen jest ważnym białkiem w organizmie człowieka i stanowi jeden z głównych składników chrząstek, ścięgien i innych tkanek łącznych. Tak jak już wspominaliśmy, jego ilość maleje wraz z wiekiem, dlatego – będąc seniorem – konieczne jest regularne spożywanie rosołów przyrządzanych na kościach, chrzęściach, ościach rybich, skórach i kurzych łapkach. Do chleba warto ukroić kawałek salcesonu, od czasu do czasu zjeść golonkę, galaretę lub galaretki owocowe z żelatyną. Kolagen można też suplementować np. za pomocą preparatu Doppelherz® system KOLLAGEN 11.000 PLUS. Jego producentem jest renomowana niemiecka firma, której najbardziej znanym produktem jest popularny wśród seniorów Vital Tonik. W opakowaniu znajduje się 30 ampułek po 25 ml z kolagenem do picia o smaku owoców leśnych. Jedna ampułka zawiera aż 11 000 mg płynnego kolagenu Peptan® w postaci peptydów kolagenowych! Suplement ma w swoim składzie również 80 mg chondroityny, która jest ważnym składnikiem wchodzącym w skład chrząstki stawowej, więzadeł i mazi stawowej.
Witamina C pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania kości i chrząstki. Jej dodatkowym plusem jest to, iż pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Najwięcej witaminy C znajduje się owocach dzikiej róży, czarnej porzeczki, kiwi, papryce. Witaminę C zawiera również Doppelherz® system KOLLAGEN 11.000 PLUS.
Witamina D – nasza skóra wytwarza ją sama pod wpływem promieni słonecznych. Niestety niewiele produktów spożywczych zawiera witaminę D – znajduje się ona w: sardynkach, węgorzu, łososiu, jajach i cielęcinie. Jest również składnikiem suplementu Doppelherz® system KOLLAGEN 11.000 PLUS. Na czym konkretnie polega jej rola? Witamina D pomaga w prawidłowym wykorzystywaniu wapnia i fosforu, utrzymaniu zdrowych kości oraz w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni.
Miedź – pomaga w utrzymaniu prawidłowego stanu tkanek łącznych i w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Miedzi dostarczymy organizmowi, jeśli będziemy regularnie spożywać: orzechy włoskie i ziemne, otręby pszenne, soczewicę, ciecierzycę, groch, kaszę gryczaną oraz jaja lub przyjmując suplement diety Doppelherz® system KOLLAGEN 11.000 PLUS, gdyż jednym z jego składników jest właśnie miedź.
Źródła:
https://mojasilaruchu.pl/produkty/doppelherz-system-kollagen-11-000-plus
https://mojasilaruchu.pl/wszystko-o-kollagenie/postaw-na-fakty-i-rozpraw-sie-z-mitami-o-kolagenie
Monika Morąg, Agnieszka Burza, Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Healthy Studies and Medicine, nr 2, 2017
Krzysztof Kaczyński, Andrzej Ignaciuk, Kolagen i jego rola w organizmie człowieka, Food-Forum, 4(20)/2017
Artykuł partnera
0 Komentarze