Fitoterapia jaką jest ziołolecznictwo posiada bardzo długą historię, która sięga początków ludzkości. Jest to najstarsza dziedzina medycyny naturalnej, która polega w głównej mierze na leczeniu surowcami naturalnymi. Ziołolecznictwo jest bezpieczną i skuteczną formą terapii, która w sposób skuteczny wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.
Ziołolecznictwo to bardzo ogólna nazwa przypisywana leczeniu z wykorzystaniem ziół. Ta niezwykła metoda leczenia praktykowana jest od wieków. Można ją użytkować w domu przy pomocy prostych narzędzi bądź artykułów kuchennych. Precyzyjna znajomość ziół oraz ich właściwości może przyczynić się do znacznej poprawy zdrowia. Niestety, ale nieumiejętne i nierozważne ich stosowanie może przyczynić się do wystąpienia przykrych skutków ubocznych.
Co to jest i jak zacząć ziołolecznictwo?
Samodzielne uprawianie, zbieranie oraz suszenie ziół to czysta przyjemność. Ziołolecznictwo to bardzo stara tradycja leczenia, domowego i naturalnego, która powstała w niewymuszony sposób. Medycyna naturalna bazuje wyłącznie na surowcach, które daje gleba. Bez dodatkowych wspomagaczy, polepszaczy smaku czy też działania. Fitoterapia powraca obecnie do łask i coraz częściej jest praktykowane. Aby samemu wykonać napar z ziół lub okład, wystarczy garść odpowiednio wyselekcjonowanych ziół, które bardzo często można spotkać nawet na osiedlowych trawnikach, tudzież obrzeżach miast.
Leczenie ziołami jest skuteczne oraz silne. Niektóre zioła wykazują bowiem mocne działanie, które niejednokrotnie nie jest tolerowane przez ludzki organizm. Ziołolecznictwo to rodzaj leczenia, który wymaga rozwagi.
Ziołolecznictwo jako metoda niekonwencjonalna
Niekonwencjonalna metoda leczenia jaką jest ziołolecznictwo (fitoterapia), dla wielu wciąż budzi wiele kontrowersji. Sceptycy uważają, że starożytne metody leczenia, nie mogą być skuteczne w XXI wieku. Nic bardziej mylnego. Ziołolecznictwo to sposób uzdrawiania, które polega na poddawaniu obróbce odpowiednich ziół. Ten rodzaj terapii posiada swój dział medycyny i farmakologii. Wiele roślin, które stosowane są obecnie posiadają kilkutysięczną tradycję. Są to m.in rumianek, pokrzywa, dzika róża, mięta itd. Leczenie ziołami było znane już w starożytnym Egipcie, w którym to obróbką surowca zajmowali się kapłani. Obecnie fitoterapia wraca do starych korzeni, a wszystko za sprawą toksycznej i przetworzonej żywności, która rodzi coraz to nowsze dolegliwości oraz schorzenia.
Ziołolecznictwo - przepisy na zdrowie
Ziołowy napar można wykonać tak naprawdę z każdego ziela. Doskonałą rośliną jest pokrzywa oraz nagietek czy też rumianek. Profilaktycznie podawany napar z kwiatów czarnego bzu skutecznie wzmocni odporność oraz obniży wysoką gorączkę. Zioło, które zadba o układ nerwowy to melisa, skrzyp oraz mięta. Rośliny te zadziałają uspokajająco i relaksująco. Dzięki nim ustąpią nerwobóle czy też uporczywe migreny. Napar z tymianku wspomoże układ trawienny, zaś napar z truskawek usunie z organizmu toksyny. Regularnie stosowana herbata z mniszka lekarskiego może zwalczyć anemię.
0 Komentarze