Dziurawiec jest rośliną, która pospolicie występuje na terenie całej Polski, a to znaczy, że naprawdę łatwo go znaleźć. Warto wiedzieć, jak wygląda oraz kiedy rośnie i kiedy najlepiej go zbierać, ponieważ w prosty sposób można z niego przygotować drogocenny olej we własnym zaciszu domowym i cieszyć się dobroczynnym działaniem tego wyjątkowego zioła. Olej z dziurawca jest panaceum na wiele zdrowotnych dolegliwości i wykorzystywany był już przez naszych przodków, którzy dokładnie wiedzieli, jak go przygotować i jak stosować, żeby cieszyć się jego cudownym działaniem.
Olej z dziurawca do picia czy do smarowania?
Dziś, korzystając z ogólnodostępnej wiedzy, możesz nie tylko przygotować olej świętojański (bo tak właśnie zwyczajowo jest nazywany) samodzielnie, ale także kupić olej z dziurawca. Sklep z darami natury oraz żywnością eko to podstawowe miejsce jego dystrybucji. Chcąc poznać to wyjątkowe ziele bliżej, musisz najpierw wiedzieć, że można je stosować na wiele sposobów. Olej z dziurawca do picia można stosować także zewnętrznie bezpośrednio na skórę.
Czy wiesz na co pomaga picie tego dobroczynnego oleju? Przede wszystkim jego picie bardzo wycisza i uspokaja. Warto więc pić go np. przed snem, ale także zalecane jest jego doraźne stosowanie doustne do łagodzenia objawów depresji czy stanów lękowych. W tej formie ziele to doskonale sprawdza się również jako środek zaradczy w łagodzeniu huśtawek emocjonalnych, czy to w trakcie menopauzy, czy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Picie oleju z dziurawca doskonale reguluje także pracę jelit, rozwiązując tym samym problemy z trawieniem. Olej stosuje się także przy stanach zapalnych żołądka, boleściach brzusznych, a nawet przy uporczywej biegunce. Z kolei jeśli zmagasz się z bólem mięśni czy stawów, wystarczy, że będziesz regularnie nacierać olejem dane miejsce, a w krótkim czasie poczujesz ulgę.
Masaż z wykorzystaniem olejku nie tylko uśmierzy dokuczliwy ból, ale także wpłynie na rozluźnienie mięśni. Co więcej, olej z dziurawca odznacza się właściwościami antybakteryjnymi, antyseptycznymi oraz ściągającymi, dzięki czemu nadaje się doskonale w leczeniu trudno gojących się ran, oparzeń, ale również przy trądziku czy uciążliwych zmianach skórnych jak np. ropnie. Jego stosowanie na skórę pomaga także w rozmaitych przebarwieniach skórnych, a także w przywracaniu pigmentu w bielactwie. Regularne stosowanie oleju na skórę likwiduje również widoczne obrzęki.
Olej z dziurawca - co dokładnie zawiera?
Za dobroczynnym działaniem oleju świętojańskiego stoją rozmaite substancje, które dla osób nieznających się na rzeczy mogą brzmieć nieco tajemniczo. Na czele tej armii stoi hypercyna. Jest ona flawonoidem, a więc przeciwutleniaczem, który ma zbawienny wpływ na zdrowie całego organizmu. Przyglądając się dalej składowi oleju znajdziemy w nim hyperozyd, który wykazuje działanie moczopędne. Jest więc niezastąpiony w przypadku problemów z układem moczowym - pęcherzem, nerkami oraz wszystkimi pozostałymi elementami tego układu. Zagłębiając się dalej, w chemicznym składzie oleju znajdziemy jeszcze rutynę. Ma ona przede wszystkim wspaniały wpływ na kondycję naczyń krwionośnych. Poza tym wykazuje ona działanie antyoksydacyjne, a więc odtruwające, za co szczególnie jest wdzięczny układ trawienny. W oleju z dziurawca znajdziemy również kwercetynę, której podstawowym zadaniem jest uszczelnianie wszystkich naczyń włosowatych. Ponadto olej jest także bogatym źródłem witamin z grupy B, a także witaminy A oraz C. Znajdują się w nim także aromatyczne olejki eteryczne, garbniki oraz kwasy organiczne.
0 Komentarze