Bazylia pospolita to roślina, która zwana jest także bazylią wonną czy bazylkiem ogrodowym. Obecnie nie rośnie dziko, tylko wyłącznie w uprawie. Zakwita na lipiec i sierpień drobnymi białymi lub żółtymi kwiatami. Średnio osiąga wysokość 60 cm i charakteryzuje się wzniesionymi, nagimi łodygami.
Bazylia pospolita
Roślina ta potrzebuje ciepłego, osłoniętego od wiatru stanowiska, które jest dobrze nasłonecznione. Najlepiej rośnie na podłożu spulchnionym, przepuszczalnym, próchniczym i żyznym. Lubi nawożenie kompostem, nie przepada jednak za świeżym obornikiem. Roślinę należy regularnie nawadniać, tak aby nie dopuścić do przesuszenia gleby.
Bazylia - właściwości
Bazylia ceniona jest ze względu na swój niepowtarzalny smak oraz jej ogromne zastosowanie nie tylko w kuchni, gdzie jej liście dodawane są do wielu potraw. Zarówno świeża jak i suszona bazylia posiada szereg leczniczych właściwości. Warto zaznaczyć, że roślina posiada cenne witaminy, sterole roślinne, flawonoidy, kwasy organiczne, kwas foliowy, ryboflawinę, niacynę oraz minerały takie jak: sód, potas, miedź, mangan, magnez, fosfor, wapń i cynk. Takie bogactwo składników gwarantuje prozdrowotne działanie.
Bazylia - właściwości lecznicze
Susz bazylii wykorzystywany jest w celach zdrowotnych jako surowiec zielarski. Bazylia przez swoje olejki eteryczne, garbniki i saponiny oraz flawonoidy i resztę innych cennych substancji, wykazuje działanie m.in: przeciwskurczowe, przeciwzapalne, przeciwdepresyjne, antybakteryjne. Oprócz tego:
- Pomaga zachować równowagę trawienną
- Wspomaga pracę mięśnia sercowego
- Łagodzi bóle migrenowe i reumatyczne
- Zmniejsza zmęczenie
- Działa odkażająco i łagodząco oraz ściągająco na skórę
- Poprawia pracę układu odpornościowego
- Przyczynia się do poprawnej pracy układu nerwowego
Bazylia - zastosowanie w kuchni i nie tylko
Bazylia znalazła zastosowanie w kuchni ze względu na swój niepowtarzalny smak oraz aromat. Świeże liście są głównym składnikiem pesto oraz formą dekoracji dla wielu dań. Bazylia nadaje potrawom korzenny, silny i słodkawy smak oraz zapach. Bazylię do potraw gotowanych dodaje się na samym końcu, niemal tuż przed jej podaniem. Dlaczego? Długogotowana bazylia traci swoje naturalne aromaty i jej smak jest mniej intensywny.
Jak się okazuje liście świeżej bazylii wykorzystywane są także w celu wyciszenia i odprężenia organizmu, w czasie trwania przeziębienia czy stanów zapalnych.
Bazylia - jak obrywać listki? Jak hodować?
Bazylia może mieć wiele odmian, podobno jest ich ok. 150. Wszystkie różnią się barwą liści. W Polsce uprawiana jest bazylia pospolita i drobna. Roślina do wzrostu potrzebuje słonecznego stanowiska i żyznej gleby. Bazylia lubi duże nawodnienie. Niezmiernie ważna jest kontrola nad zakwitnięciem bazylii, która koncentruje się wówczas na kwiatostanach a nie na rozwijaniu nowych liści. Jak obrywać listki? Najlepsza metodą jest „uszczykiwanie” listków z wierzchołków rośliny. Warto zostawić parę listków u nasady łodygi, ponieważ to one łapią światło słoneczne. Bazylia posiada zdolność natychmiastowej regeneracji, dlatego szybko odbija się i wypuszcza nowe listki.
0 Komentarze