Koszt biurka zawsze jest ważny, ale nie może on stać się czynnikiem decydującym. Postaraj się znaleźć równowagę między jakością a ceną, wybierając trwałe, funkcjonalne i ergonomiczne biurko w rozsądnej cenie. Najłatwiej dokonać takiego wyboru przeglądając segment biurek regulowanych. Dlaczego?
Biurka regulowane vs biurka tradycyjne
Tradycyjne biurko bez regulacji musi być dobrane do wzrostu i postury dziecka. Oba parametry szybko się zmieniają, co oznacza, że biurko nie będzie służyło latami – co jakiś czas trzeba będzie mebel wymienić. Kilkanaście lat nauki szkolnej może więc wiązać się z koniecznością kupowanie nowego biurka kilka razy!
Biurko regulowane „rośnie razem z dzieckiem”. Oznacza to, że daje możliwość regulowania wysokości blatu w miarę tego jak dziecko rośnie. Zakres regulacji może być tak duży, że kiedy kupimy biurko dla pierwszoklasisty debiutującego w szkole podstawowej, mebel będzie wciąż funkcjonalny, kiedy młody człowiek będzie zdawał maturę. W modelu Andy możemy regulować wysokość blatu w zakresie 52,5 cm - 78 cm, dzięki czemu jest on odpowiedni nawet dla osób o wzroście 180 cm!
Ergonomia zawsze na pierwszym miejscu
Ostatecznie to ergonomia powinna być głównym kryterium przy wyborze biurka dla dziecka. Upewnij się, że biurko jest odpowiedniej wysokości, aby umożliwić dziecku swobodne oparcie stóp na podłodze oraz utrzymywanie kąta prostego między przedramionami a blatem podczas pisania. Ważne jest, aby optymalnie dostosować wysokość biurka do wzrostu dziecka, ponieważ zła postawa podczas nauki może prowadzić do problemów zdrowotnych w przyszłości.
Biurko musi być w sam raz! Nie może być ani za wysokie, ani za niskie.
Siedzenie przy za niskim biurku grozi utrwaleniem się nieprawidłowej postawy: nawyk nadmiernego pochylania się do przodu podczas odrabiania zadań domowych czy grania na komputerze może skutkować pogłębioną kifozą piersiową (czyli tzw. „okrągłymi plecami) lub skoliozą (bocznym skrzywieniem kręgosłupa).
Biurko za wysokie wymusza z kolei konieczność nadmiernego unoszenia rąk, a to przeciąża odcinek szyjny i piersiowy kręgosłupa, grożąc jego prostowaniem na siłę w odcinku piersiowym (zniesiona kifoza).
Nauka przy biurku, które nie jest dostosowane do wzrostu i postury dziecka jest niezdrowa i niekomfortowa. Trudno się skupić i zaangażować intelektualnie i emocjonalnie w wykonywanie zadania, kiedy ciało odczuwa przeciążenie i ból.
Przestrzeń do nauki i miejsce do przechowywania
Także funkcjonalność biurka jest niezwykle istotna. Upewnij się, że biurko ma wystarczającą powierzchnię roboczą, aby dziecko mogło swobodnie pisać, rysować i wykonywać zadania szkolne. Dodatkowo, biurko powinno mieć odpowiednią ilość szuflad, półek lub innych rozwiązań do przechowywania materiałów szkolnych, dzięki czemu dziecko będzie miało łatwy dostęp do potrzebnych przedmiotów.
W niektórych modelach system przechowywania jest inteligentnie zintegrowany z biurkiem. Inteligentnie, czyli w taki sposób, że jego elementy nie kolidują z krzesłem biurowym i umożliwiają przyjęcie prawidłowej postawy podczas siedzenia. Najbardziej newralgicznym punktem konstrukcji biurka bywa gruba szuflada pod blatem lub wysuwana półka na klawiaturę, która nie pozwala na przysunięcie się do niego z krzesłem na tyle blisko, aby się nie pochylać i utrzymywać kąt prosty między przedramionami a blatem podczas pisania. Równie szkodliwe mogą być wszelkie belki czy płyty maskujące, które montowane w celu poprawienia wrażeń estetycznych, dodatkowo niekorzystnie wpływają na komfort i ergonomię mebla.
Estetyka biurka, a motywacja do nauki u najmłodszych dzieci
Estetyka biurka może wpłynąć na motywację dziecka do nauki. Wybierz biurko w ulubionym kolorze dziecka i pozwól mu dobrać do niego atrakcyjny ergonomiczny fotel. Weź też pod uwagę to, czy biurko pasuje do aranżacji pokoju i czy wraz z innymi meblami stworzy spójną i przyjemną dla oka przestrzeń do nauki.
Mając na uwadze fakt, że dziecko w wieku dojrzewania często zmienia wystrój pokoju, można umówić się z nim, że jedynym stałym elementem wystroju będzie biurko z regulacją wysokości i kąta nachylenia blatu. Kupując mebel o tak wysokiej i wieloletniej funkcjonalności zapłacimy za niego więcej, niż za zwykłe tradycyjne biurko, ale dzięki temu będzie on służył dziecku przez cały okres nauki szkolnej. Młody człowiek będzie za to mógł dokonywać zmian aranżacyjnych w obrębie półek, regałów czy kącika do spania.
Podsumujmy: kiedy wybieramy biurko dla dziecka, kluczowymi czynnikami są:
- - dostosowanie do wzrostu i postury użytkownika,
- - funkcjonalność i bezpieczeństwo,
- - estetyka i trwałość.
Zapewnienie odpowiedniej przestrzeni do nauki sprzyja zdrowiu i rozwojowi dziecka, zwiększa motywację do nauki i ułatwia skupienie się podczas wykonywania zadań szkolnych.
Artykuł partnera
0 Komentarze