Sadzenie oraz uprawa ziół to dosyć wymagające zajęcie, które może dać wiele satysfakcji. Zioła przyprawowe nie tylko upiększą przydomowy ogródek czy balkon, lecz staną się prawdziwym dopieszczeniem wielu potraw. Jak sadzić zioła? Większość z nich pochodzi z klimatu ciepłego, co wiąże się dostarczeniem im odpowiednich warunków. Które zioła można sadzić obok siebie?
Zdecydowana większość ziół lubi podłoże, które jest przepuszczalne. Ważnym czynnikiem wzrostu ziół jest zasobna gleba, która bogata jest w składniki pokarmowe. Niektóre z nich wolą miejsca cieniste, niezbyt nasłonecznione, inne zaś preferują dużą ilość słońca, które potrzebne jest do prawidłowego rozwoju. Sadzenie ziół obok siebie wiąże się z posiadaniem wiedzy na temat wybranych ziół oraz ich indywidualnych potrzeb. Które zioła można sadzić razem?
Jakie zioła można sadzić razem?
Tak jak dawniej, tak i dziś, zioła pełnią wszechstronne zadanie. Mogą służyć jako naturalny lek na wiele dolegliwości zdrowotnych, być uzupełnieniem wielu potraw, a także stanowić element dekoracyjny przydomowego ogródka czy balkonu. Świeżo zerwane gałązki ziół dają niesamowity aromat, dzięki czemu potrawy smakują wyśmienicie.
Zioła, które można sadzić tuż obok siebie to m.in: mięta, bazylia, trybula ogrodowa. Wszystkie trzy zioła zdecydowanie wolą słoneczne stanowisko oraz wilgotną i pokarmową glebę. Koper ogrodowy bardzo dobrze komponuje się z majerankiem. Estragon można sadzić tuż obok lubczyku ogrodowego oraz mięty pieprzowej czy pietruszki naciowej. Melisa wraz z hyzopem lekarskim oraz szałwią lekarską stworzy idealną kompozycję. Należy pamiętać, że niektóre zioła mają tendencję do rozrastania się. W takim przypadku należy przeznaczyć dla nich więcej miejsca, tak aby nie zagłuszyły innych, obok rosnących ziół.
Jakie zioła można sadzić w doniczce?
Podstawą domowej uprawy ziół, jest zapewnienie jak najlepszego podłoża dla wybranych ziół. Dla większości z nich ważne jest, aby gleba była przepuszczająca i nie miała odczynu kwaśnego. Ziemia dla kwiatów w żadnym wypadku nie powinna być nawożona. Wysoka zawartość chemii w ziemi zabija naturalne warunki wzrostu ziół. Najlepszym rozwiązaniem jest uniwersalna ziemia gliniasta, która zawiera torf i przekompostowaną korę. Zioła, które posiadają wąski i suche liście np.: tymianek, majeranek, rozmaryn, czy szałwia, będą potrzebowały podłoża bardziej piaszczystego. Zioła, które mają duże i zielono soczyste liście np.: mięta, bazylia czy melisa, przyjmą się, gdy podłoże będzie bardziej próchnicze.
Zioła uwielbiają światło, ale nie przepadają za nawożeniem. Jedynym zadaniem, o którym trzeba pamiętać to ich regularne podlewanie, które jednak należy wykonywać z umiarem. Zioła, które posadzone są w grupach wyglądają niekiedy lepiej. Obok siebie można posadzić bazylię, majeranek oraz cząber. Wskazane jest łączenie roślin osobno jednorocznych i wieloletnich. Nie zaleca się sadzenia ziół o podobnym, intensywnym zapachu obok siebie. Zbyt duża ilość mocnych zapachów, może nie być przyjemna.
0 Komentarze