Morwa to cenna roślina, która znalazła zastosowanie w ziołolecznictwie. Doceniana przez znanych naukowców, którzy stawiają na medycynę naturalną. Przeprowadzone badania udowadniają, że substancje zawarte w roślinie wpływają na obniżenie poziomu cukru we krwi oraz zmniejszają szanse zachorowania na miażdżycę.
Morwa jest rośliną, krzewem i obejmuje nawet 16 gatunków. Porasta obszary Azji, część Afryki oraz Ameryki Północnej. Jest gatunkiem typowym dla Morus nigra L. Jak rozpoznać rodzaje morwy i jakie posiadają one właściwości? Która z nich wykazuje największą skuteczność w leczeniu naturalnym?
Morwa – drzewo, owoc
Tradycyjna morwa biała jest drzewem, który wykorzystuje się m.in. w przemyśle farmaceutycznym. Roślina ta wchodzi w skład produktów kosmetycznych o naturalnym składzie. Stosuje się nią także w profilaktyce oraz leczeniu niektórych schorzeń.
Morwa z natury wykazuje silny i szybki wzrost, lecz później tempo jej rozwoju zostaje spowolnione. Rzadko przekracza ona 15 m wysokości. Kwiaty tej rośliny są drobne, zebrane w zwisające kłosy lub jajowate kwiatostany. Owoce zaś przypominają orzeszki, które otoczone są mięsistymi listkami okwiatu. Kolor owocu jest ściśle uzależniony od gatunku rośliny.
Po ilu latach owocuje morwa?
Morwa to długowieczne drzewo, które bardzo dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza oraz niesprzyjające warunki. Dobrze rośnie nawet na piaszczystych glebach. Posadzona raz, w odpowiednim miejscu, potrzebuje być dokarmiana kompostem nie więcej niż 2 razy. Roślina zaczyna kwitnąć w wieku ok. 10 lat od wysiewu, chociaż niekiedy zdarza się to dużo wcześniej.
Gatunki morwy
a)morwa afrykańska (Morus mesozygia Stapf) – południowa i środkowa Afryka
Gatunek morwy, który spotykany jest wyłącznie w południowej i środkowej Afryce, gdzie dostosowała się do warunków atmosferycznych oraz gleby.
b) morwa biała (Morus alba L.) – wschodnia Azja
Roślina pochodzi z Chin, gdzie od wieków była uprawiana. Bardzo często sadzona jest jako gatunek ozdobny. Jej liście wykazują właściwości lecznicze, działają stabilizująco na poziom cukru we krwi. Owoce są jadalne, drewno wykorzystywane jest do produkcji mebli.
c) morwa chińska (Morus australis Poir.) – południowo-wschodnia Azja
Gatunek roślinny, który spotykany jest przede wszystkim w Azji, chociaż może występować także w niektórych rejonach w Europie.
d) morwa czarna (Morus nigra L.) – południowo-zachodnia Azja
W Polsce ten gatunek nie występuje. Owoce tej rośliny są nadzwyczaj soczyste o bardzo słodko-kwaśnym smaku. Wykorzystuje się je do produkcji marmolad czy syropów. Niekiedy sadzona jest dekoracyjnie w parkach czy przy drogach. Uprawiana jest głównie jako drzewo owocowe.
e) morwa czerwona (Morus rubra L.) – wschodnia Ameryka Północna
Jest to krzew lub niewielkie drzewo, posiadające jadalne owoce. Roślina wykorzystywana jest w celach ozdobnych, a także do produkcji przetworów. Z owoców morwy czerwonej wykonuje się wina oraz likiery.
f) morwa teksańska (Morus microphylla Buckley) – południowo-środkowa Ameryka Północna
Gatunek roślinny, który porasta południowo – środkową część Ameryki Północnej. Liście morwy stanowią pokarm dla jedwabników morwowych, z których uzyskuje się jedwab. Wyciągi z tej rośliny stosowanie są w ziołolecznictwie.
Morwa – właściwości
Drzewo morwy znane jest ze względu na swoje dobroczynne właściwości. Dzięki zawartym w niej składnikom odżywczym zmniejsza się szybkość rozkładu skrobi zawartej w pożywieniu. Co więcej, niweluje ona także bakterie. Wykazano również, że posiada zdolności antywirusowe.
0 Komentarze