Najbardziej rozpoznawalnym przejawem migreny jest ból głowy, który może trwać przez wiele godzin i być niesamowicie silny. To bardzo trudna przypadłość, która w niektórych przypadkach może upośledzać, a nawet uniemożliwiać codzienne funkcjonowanie. Z racji tego, że migreny dotykają nawet kilku milionów Polaków, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tej uciążliwej choroby.
Migrena – co to jest?
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy ból głowy można określić mianem migreny. Terminu tego używa się w stosunku do określonych dolegliwości o charakterystycznym, specyficznym przebiegu. Migrena to pulsujący ból głowy, najczęściej jednostronny, z tendencją do nawrotów. Trzeba pamiętać o tym, że ból głowy to nie jedyny objaw choroby. Często towarzyszą mu także inne objawy, takie jak:
- wymioty,
- nudności,
- bóle mięśni szyi,
- skurcze mięśni,
- zawroty głowy,
- nadwrażliwość na zapachy, dźwięki i światło.
U niektórych pacjentów mogą występować także objawy charakterystyczne dla zapalenia zatok i zapalenia ucha.
Nawet u 10% pacjentów z migrenami występuje aura – są to objawy neurologiczne, które przejawiają się zaburzeniami widzenia pod postacią mroczków, zanikających pól bądź też migoczących punktów świetlnych. W rzadkich sytuacjach u pacjenta może pojawić się także niedowład, trudności w wymowie oraz mrowienie.
Atak migreny trwa zazwyczaj od 4 do nawet 72 godzin – po tym czasie samoistnie ustępuje.
Jak często występuje migrena?
Według szacunków migrena może dotykać nawet 25% populacji. Niestety, zaledwie połowa pacjentów cierpiących na nią, ma postawioną diagnozę i leczy się z jej powodu.
Najczęściej rozwija się u osób będących w wieku od 30 do 50 lat. Dolegliwości mogą zanikać i nawracać przez okres całego ludzkiego życia. Warto pamiętać o tym, że przedział wiekowy jest płynny – dolegliwości migrenowe mogą dotyczyć także nastolatków i dzieci.
Kobiety zapadają na migrenę nawet trzykrotnie częściej niż mężczyźni. Na hormonalne podłoże tych dolegliwości wskazywać może nagłe zwiększenie zachorowalności w przypadku dziewcząt w okresie dojrzewania oraz zmniejszenie przypadków migrenowych u kobiet po menopauzie. Niestety, migrena wykazuje również tendencje do występowania w rodzinie. Może być więc dziedziczona genetycznie.
Przyczyny migreny
Niestety, medycyna nie poznała jeszcze w pełni procesu powstawania migreny. Badacze stawiają tezę, że może być ona efektem nadwrażliwości mózgu. W sytuacji, kiedy receptory kanałowe zlokalizowane w korze mózgowej oraz neurony odpowiadające za przepływ mózgowy działają nieprawidłowo, może dojść do stymulacji włókien nerwowych umiejscowionych w mózgu, co powoduje dokuczliwe dolegliwości bólowe.
Mózg osoby chorej na migrenę może nie posiadać umiejętności prawidłowego przystosowania się do określonych czynników zewnętrznych, co powoduje u niego dolegliwości.
Czynniki wyzwalające migrenę to czynniki zewnętrzne, na skutek których pojawiają się bóle głowy. Zalicza się do nich:
Czynniki środowiskowe
Należą do czynników najczęściej wywołujących migrenę. Pojawiają się one w otoczeniu pacjenta. Są to między innymi:
- nadmierny hałas,
- intensywne zapachy,
- zapalenie zatok,
- bóle i urazy szyi,
- oślepiające światło,
- zmiany pogody – dotyczą około 60% migrenowców.
Czynniki żywieniowe
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że do powstawania migrenowego bólu głowy mogą przyczynić się określone produkty spożywcze. Czynniki wyzwalające migrenę to przede wszystkim substancje, które powstają w produkcie na skutek jego starzenia się. Do czynników żywieniowych zaliczyć można:
- czekoladę,
- kawę,
- drożdżowe wypieki,
- dojrzewające sery,
- czerwone wino,
- fermentowane produkty,
- glutaminian sodu,
- azotany.
Pacjent, który chce ocenić, czy określone czynniki żywieniowe wywołują u niego ataki migreny, powinien stopniowo eliminować je z diety i obserwować następujące zmiany.
Czynniki fizjologiczne
Związany są z funkcjonowaniem ludzkiego organizmu. Zaliczają się do nich między innymi:
- głód,
- wysiłek fizyczny,
- bezdech senny,
- zmiany hormonalne,
- zaburzenia snu,
- stres, silne
- emocje.
Mity dotyczące migreny
Migrena to dolegliwość, wokół której funkcjonuje wiele szkodliwych mitów. Pora je obalić
- migrena to tylko ból głowy – nieprawda. Migrenowcy zazwyczaj doświadczają także innych, różnego rodzaju objawów, które utrudniają bądź też uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że brak zrozumienia przez otoczenie może wpędzić osobę chorą nawet w depresję,
- migreny nie są poważną dolegliwością – niestety, otoczenie osoby chorej wciąż ma tendencję do bagatelizowania migren. Wiele osób traktuje je jako wymówkę do tego, aby leżeć w miejscu i nic nie robić. Oczywiście, migrena nie stanowi zagrożenia życia, jednak może być powiązana z problemami neurologicznymi,
- migrenie zawsze towarzyszy aura – trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że aura nie zawsze związana jest z atakiem migreny. Większość migrenowców wcale jej nie odczuwa,
- kofeina powoduje migrenę – jest to kolejny mit. W przypadku niektórych osób kofeina może być wyzwalaczem migreny, jednak bezpośrednio jej nie powoduje. Co ciekawe, według specjalistów migreny może wywołać nie tylko nadmiar kofeiny, ale także nagłe jej ograniczenie w przypadku osób spożywających ją regularnie,
- tabletki przeciwbólowe w aptekach działają na migrenę – niestety, powszechnie dostępne leki nie radzą sobie z atakiem migrenowym. Pacjent powinien udać się do neurologa, który pomoże dobrać odpowiedni preparat,
- niemożliwe jest diagnozowanie migreny bez badania obrazowego – mit. Migrena to diagnoza kliniczna, która nie wymaga badań obrazowych do jej potwierdzenia. Obrazowanie stosuje się w przypadku, kiedy u pacjenta występują sygnały ostrzegawcze, a także objawy neurologiczne.
Po co mówiąc, migrena stanowi bardzo nieprzyjemną dolegliwość, która w znaczący sposób wpływa na codzienne życie pacjenta. Osoby, które na nią cierpiał, powinny skonstruować się z neurologiem, który piszę leki łagodzące przebieg choroby. Warto postawić także na prawidłowy, zdrowy styl życia – podstawa to dobrej jakościowo sen, aktywność fizyczna oraz wartościowa dieta.
Artykuł partnera
0 Komentarze