Przyprawy od wieków zamykane są w pięknych, ozdobnych flakonach perfum. Najczęściej spotkać można je w kompozycjach określanych mianem orientalnych. Dodają im oryginalności, niesztampowości, ciepła, przytulności. Nic więc dziwnego, że perfumy z przyprawami chętnie wybierane są na jesień i zimę. W tym sezonie najmodniejszą przyprawą w perfumach ma być pieprz. W jakich pachnidłach będzie można go wyczuć i komu spodobają się kompozycje z tą intensywną przyprawą.
Pieprz- najpopularniejszy składnik perfum jesienno-zimowych
Perfumy z pieprzem mają być hitem tej jesieni i zimy. Mimo że moda na nie dopiero nadchodzi, nie są one niczym nowym. Pieprz jest bowiem przyprawą, którą można znaleźć w większości kompozycji zapachowych zwłaszcza tych dedykowanych okresowi jesienno- zimowemu. Pojawiający się w towarzystwie gałki muszkatołowej, goździków czy cynamonu nadaje kompozycji niecodziennego charakteru, aromatyczności i zmysłowości. Takich połączeń aromatycznych szukać można na perfumeria.pl/collections/perfumy-damskie/producent-versace, gdzie dostępne są m.in. kultowe perfumy Versace Crystal Noir. Pieprz w nich gra główną rolę i łączy się z aromatycznym imbirem, egzotycznym kokosem, nutami drzewa sandałowego, piżma, bursztynu i słodkimi kwiatami piwonii i gardenii. Taka mieszanka składników pozwala perfumom Versace pozostać na skórze przez długie godziny, a także jest niezwykle kobiecym zapachem.
Szukając modnych perfum na jesień warto też zwrócić uwagę na kompozycje Chanel Chanel. Te ponadczasowe perfumy zachwycają wonią różowego pieprzu, która jest niezwykle trwała i pięknie rozwija się na skórze. Oprócz pieprzowych woni Chanel Chanel pachną hiacyntem, jaśminem, wanilią. Równie ciekawe wrażenia zapachowe gwarantuje pieprzowy Lacoste - Pour Femme. Perfumy te są mocne i niezwykle wonne. Aromat pieprzu wyczuwalny jest na skórze już od pierwszych sekund. Przechodząc w kolejne nuty, łączy się z frezją, jabłkiem, jaśminem, różą, fiołkiem i heliotropem.
Jak powstają perfumy z pieprzem?
Pieprz to roślina, której nikomu nie trzeba przedstawiać. W Polskiej kuchni jest królem przypraw – wiele z nas używa go codziennie. Niewiele ma on jednak wspólnego z Polską. Wywodzi się bowiem z południowo-wschodnich Indii, gdzie do dziś jest uprawiany. Do Europy importowany jest też z innych krajów o klimacie tropikalnym. Z transportów tych korzysta jednak nie tylko gastronomia, ale i perfumeria. Wytwarzany z ziaren olejek eteryczny to jeden z najpopularniejszych składników perfum. Olejek, który trafia do flakonów z pięknymi zapachami, otrzymywany jest poprzez destylację z parą wodną. Tym sposobem można otrzymać kilka postaci oleju m.in. świeży, lekko ostry i o aromacie drewnianym. Od tego, po jaki olejek sięgnie perfumiarz, zależy ostateczna woń pachnidła.
Artykuł partnera
0 Komentarze